Zájem o úvěry stavebních spořitelen vzrostl

Úvěry stavebních spořitelen rostou
V roce 2015 poskytly stavební spořitelny úvěry v celkovém objemu 48 992 mil. Kč, což je o 22 % více než v roce 2014. Je to největší objem od roku 2011 a především je to dlouho očekávaný zlom v klesajícím trendu. Meziroční růst zaznamenal také počet poskytnutých úvěrů, ten však nebyl tak výrazný (9 %).Růst objemu úvěrů byl podpořen růstem průměrné výše úvěru. Tento ukazatel má dlouhodobě rostoucí tendenci a v roce 2015 se dostal na hodnotu 645 tis. Kč.
Nových smluv o stavebním spoření ubývá
Stavební spoření je dnes nejvýhodnějším způsobem bezpečného spoření, přesto počet nových klientů klesá. V roce 2015 bylo uzavřeno 458 566 nových smluv o stavebním spoření, což znamená meziroční pokles o 25 %. Objem cílových částek nově uzavřených smluv poklesl „jen“ o 17 %. Za tímto poklesem můžeme vidět souhru více faktorů. Lze předkládat, že velká část výpadku jde na vrub „dětských“ smluv, protože v roce 2015 se poprvé naplno projevila změna v postupu při ukončování smluv nezletilých klientů (v průběhu roku 2014 začaly stavební spořitelny postupně vyžadovat při ukončování smlouvy souhlas opatrovnického soudu).Dalším důležitým faktorem je chování samotných stavebních spořitelen, které samy aktivně vypovídají staré smlouvy, u kterých je sjednána vysoká úroková sazba. Tyto smlouvy jsou dnes pro stavební spořitelny ztrátové a stavební spořitelny se jich proto zbavují. To vyvolává u klientů negativní odezvu, která se následně projeví i v zájmu o uzavření (či neuzavření) nové smlouvy.
Svou roli nepochybně sehrála také koncentrace stavebních spořitelen na úvěry. Ty jsou v období nízkých úrokových sazeb pro stavební spořitelny hlavním zdrojem příjmů, je proto logické, že stavební spořitelny napřely své úsilí právě tímto směrem.
Podíly na trhu stavebního spoření
Nejvyšší podíl na trhu si drží tradičně Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška). V segmentu nových smluv o stavebním spoření zaznamenala nárůst z 47 na 50 %. Druhá byla Raiffeisen stavební spořitelna s tržním podílem 20 % (nepatrný pokles z hodnoty 21 %). Jak Modrá pyramida s podílem 15 % tak i Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) si udržely své tržní podíly beze změn. Nejmenší Wüstenrot poklesl z 9 na 7 %.Další místa patří Raiffeisen (18 %) a Buřince (15 %). Čtyřprocentní nárůst zaznamenala Modrá pyramida (z 9 na 13 %), což je ovšem rovněž návrat k normálním hodnotám, podobně jako u ČMSS. Modrá pyramida měla naopak předchozí dva roky v úvěrové oblasti velmi slabé a loňským rokem se vrací zpět na původní pozice. Analogická situace je i u Wüstenrotu, jehož tržní podíl vzrostl během loňského roku na dvojnásobek (ze 2 % na 4 %). Zde se jedná o návrat zpět po několika letech řízeného útlumu úvěrových obchodů.
Článek vychází z údajů ČTK
Autor: Petr Kielar