Může vám stavební spořitelna při změně cílové částky změnit tarif?

Proč je cílová částka důležitá?
Cílová částka je jedním z nejdůležitějších parametrů smlouvy o stavebním spoření. Neurčuje totiž pouze výši poplatku za uzavření, ale také omezuje dobu spoření Klient je povinen pravidelně spořit, ale nesmí naspořit více, než je cílová částka, aby nedošlo k tzv. přespoření. Díky tomu je doba spoření omezená, není možno spořit neomezeně dlouho. a výši případného úvěru ze stavebního spoření. Nejen pro klienta, ale i pro stavební spořitelnu je přirozeně velmi důležité vědět, zda půjde na danou smlouvu spořit ještě dalších deset či patnáct let, nebo zda během několika měsíců bude cílová částka naspořena a tím smlouva skončí. Totéž platí pro úvěry. Nezapomínejme, že úvěr ze stavebního spoření je hlavním důvodem existence stavebního spoření a stavební spořitelna je povinna tyto úvěry poskytovat za předem stanovených podmínek (především s předem sjednanou úrokovou sazbou). Zvýšením cílové částky se zvýší objem úvěru, na který bude mít klient nárok, což pro stavební spořitelnu znamená zvýšení možného budoucího závazku.Změna cílové částky je změna smlouvy
Cílová částka je s klientem sjednána ve smlouvě o stavebním spoření. Pokud tedy chceme změnit cílovou částku, znamená to změnit smlouvu o stavebním spoření. A změnu smlouvy nelze provést jednostranně, je k tomu zapotřebí vůle (souhlasu) obou smluvních stran. Klient může stavební spořitelně navrhnout změnu cílové částky a stavební spořitelna s tím může, ale nemusí souhlasit. Případně může svůj souhlas něčím podmínit – například změnou tarifu. A přesně to se dnes velmi často děje.Jeden klient, který se mnou konzultoval svůj problém, mi řekl přibližně toto: „Když jsem na „pobočce Stavební spořitelny nemají pobočky, proto jsem přidal uvozovky. “ řekl, že chci zvýšit cílovou částku, tak mi slečna řekla, že to je spojené se změnou tarifu a hned vytahovala nějaké formuláře. Ale má na to stavební spořitelna právo?“.
Změnit cílovou částku je možno pouze tak, že se změní smlouva o stavebním spoření. Taková změna vyžaduje souhlas obou smluvních stran, tedy klienta i stavební spořitelny. Stavební spořitelna může změnu odmítnout, nebo ji podmínit například změnou tarifu.
Proč to stavební spořitelny dělají?
Většina klientů dnes žádá o zvýšení cílové částky proto, že mají uzavřenou smlouvu s vysokou úrokovou sazbou, chtěli by i nadále spořit a využívat pěknou (a dnes již nedosažitelnou) úrokovou sazbu. Protože ale smlouvu uzavřeli před mnoha lety, jejich naspořená částka se blíží k cílové částce a bez jejího zvýšení by nemohli ve spoření pokračovat. Přiznejme, že stavební spořitelna by se chovala neekonomicky, kdyby s takovým zvýšením cílové částky souhlasila. Proto stavební spořitelny postupují tak, že se zvýšením cílové částky souhlasí pouze za předpokladu, že klient bude souhlasit se změnou tarifu a tím i se snížením úrokových sazeb Plurál je zde důležitý, protože se změnou úročení vkladů se mění také úroková sazba úvěru ze stavebního spoření. Rozdíl mezi těmito sazbami nesmí převýšit tři procentní body, proto nižší úročení vkladů obvykle znamená také nižší úročení případného úvěru. .
Skutečnost, že se změnou smlouvy musí souhlasit obě smluvní strany vyplývá z obecných právních předpisů. Najdeme to však i ve všeobecných obchodních podmínkách stavebních spořitelen, kde jsou také popsány důsledky, jaké má změna cílové částky na nárok na přidělení úvěru ze stavebního spoření.
Pravda, dnes nejsou úvěry ze stavebního spoření příliš populární, protože díky extrémně nízkým úrokovým sazbám na finančním trhu je široká nabídka levných úvěrů. Ale jakmile úrokové sazby vzrostou, stanou se úvěry stavebních spořitelen žádané, protože jejich úrokové sazby jsou pevně sjednány ve smlouvě a nezmění se. Potom klienti budou měnit své cílové částky nikoli proto, aby mohli déle spořit, ale proto, aby mohli čerpat vyšší úvěr. A právě pro tyto případy jsou změny cílové částky ve všeobecných obchodních podmínkách tak podrobně popsány. To, že dnes jsou tato ustanovení používána k tomu, aby stavební spořitelny zabránily svým klientům využívat výhodného úročení po nadměrně dlouhou dobu, je věc jiná.
Autor: Petr Kielar