Stavba základů domu: Na co nezapomenout?

1. Sejmutí skrývky
Ještě před samotnou hrubou stavbou je nutné sejmout skrývku, tedy část půdy pod stavbou a nad neúrodnou půdou. Tuto práci za vás odvede bagr a nákladní auto. U čtyřhranného půdorysu stačí vyznačit skrývku kolíky.
2. Základové pásy
Jak asi víte, základy domu tvoří základové pásy – rýhy v terénu, které se zhotovují v nezámrzné hloubce (v ČR cca 80–140 cm hloubky čistého terénu) pod nosnými zdmi a konstrukcí domu. Jedná se o jeden z nejdůležitějších a zároveň nejnáročnějších kroků celé stavby. To, jak je provedete, závisí zejména na složitosti terénu – základy pro jílové podloží budou vypadat trochu jinak než ty do skalnatého terénu. Při výstavbě základových pásů se neobejdete bez zemnicího pásku a vodičů v pozinku, výztuže (roxorů), zemnicích spojek, asfaltového laku, materiálů na prostupy inženýrských sítí a betonu. Kvalitní stavební komponenty seženete online ve stavebninách Stavospol, případně v jedné z šesti moravských poboček.
3. Vyměřování a vyznačování pásů
K vyměřování základních pásů budete potřebovat pásmo, provázek, dlouhé hřebíky, vápno (nebo značkovací sprej) a PET lahve i s víčky. Polohu svého budoucího domu byste měli mít zakreslenou v situačních plánech, doporučujeme vzdálenost od hranice pozemku dodržet, abyste se v budoucnu nemuseli přít se stavebními úřady, případně sousedy. Jakmile máte důkladně vyměřeno, pusťte se do vyznačování míst pro bagristu. Vysypání vám usnadní uříznutá PET lahev, pomocí které se vápno lépe nabírá. Z vyměřených pásů pak už stačí jen sejmout provázky a bagr se může pustit do vyhrabávání půdy. Spadanou zeminu je vhodné průběžně odklízet zpět do základových pasů, ušetříte si tím spoustu času.Základové pásy se rovněž vyplatí nejprve vysypat kamenivem, například kačírkem – předejdete tím situaci, kdy se beton dostane do kontaktu s vlhkou zeminou. Pomocí vodováhy pak nezapomeňte hloubku i rovinu vyhloubeného terénu neustále kontrolovat.
4. Lití betonových pásů
Hned poté, co do vyhrabané zeminy položíte zemnicí pásek, můžete začít betonovat, betonujte ovšem vždy pouze do čistých a suchých pásů, u nichž nehrozí sesuvy půdy. Do takových pásů by totiž padalo až o třetinu více betonu, takže betonování by se vám mohlo pěkně prodražit. V případě nerovných výkopů doporučujeme vylívat betonem pouze méně rozevřenou část půdy a dále pokračovat pomocí základových tvárnic. Ty následně proarmovat a vylít betonem. Chcete-li si opět usnadnit práci, objednejte si na betonování čerpadlo, které pásy zvládne vylít během pár minut. Vaším jediným úkolem tak bude pouze urovnávat betonové pásy hráběmi.