dTest: Musíte po sobě vymalovat? Co potřebujete vědět, když opouštíte nájemní byt


K ochraně před nájemci, kteří „prásknou do bot“ a nechají za sebou často i dluhy, slouží ustanovení občanského zákoníku, podle kterého nájem skončí, jestliže se nájemce chová tak, že nájem lze považovat bez jakýchkoliv pochybností za skončený. „Ovšem jak soudy, tak soudní exekutoři doporučují domáhat se i v takové situaci skončení nájmu soudní cestou a poté podat žalobu na vyklizení jako v ostatních případech, kdy se nájemce brání skončení výpovědi a odevzdání bytu,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Raiffeisenka ukazuje, že vylepšit se dá vše
Praktické je vyhotovit protokol o převzetí bytu i o jeho předání zpět pronajímateli. Součástí protokolů by měla být i fotodokumentace nebo videonahrávka zachycující stav bytu. Pomůže vám to snáze porovnat stav bytu na začátku a na konci nájmu. Nájemce by totiž – pokud není dohodnuto jinak – měl odevzdat byt ve stavu odpovídajícím běžnému opotřebení. „Pronajímatel má díky protokolům důkaz pro požadování případné náhrady škody, naopak nájemce se eventuálně může bránit, že je zdokumentováno, že závady v bytě existovaly již při jeho předání. Pronajímatel může například požadovat opravu nábytku či podlahy zničené zvířetem nájemce,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Protokol může také sloužit jako důkaz o tom, kdy byl nájem ukončen, a o stavech energií ke dni předání bytu. Tyto údaje jsou důležité pro závěrečné vyúčtování, které může pronajímatel provést někdy i měsíce po odevzdání bytu v závislosti na termínech vyúčtování od dodavatelů energií a vody.
Pokud ukončujete nájem, budete muset řešit i smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu, jestliže je vedena na vás. Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět, ovšem smlouvu na dobu určitou si obvykle budete muset „vzít“ s sebou do nového odběrného místa. Alespoň pokud se nedomluvíte s pronajímatelem, že v ní bude pokračovat nový uživatel bytu. Stěhování jako důvod výpovědi smlouvy na dobu určitou uznávají jen někteří dodavatelé, jiní požadují za předčasné ukončení smlouvy pokutu. „To se však změní od 1. ledna 2022, kdy nabude účinnosti novela energetického zákona, která vám nově v tomto případě umožní smlouvu vypovědět bez jakékoliv sankce,“ uzavírá Eduarda Hekšová.