Kolik stojí krbová kamna a kdy se mi investice do nich vrátí?

Cena krbových kamen
Připouštíme, že celá tato otázka je poněkud obecná. Podobná té, kolik stojí nové auto nebo mobilní telefon. Odpověď na tuto otázku se totiž dozvíte až poté, co si jasně stanovíte, jak výkonově silná krbová kamna potřebujete, zda od nich požadujete pouze výkon nebo i vyšší designovou kvalifikaci, zda požadujete kamna konvekční či sálavá, zda požadujete akumulační prvky, zda chcete keramický či pouze plechový obklad a tak dále.Kvalitní krbová kamna startují zpravidla v cenové hladině kolem 20 tisíc korun – v takovém případě se typicky bavíme o plechových kamnech, bez obkladu, bez akumulace. Průměrná cena se pak pohybuje o přibližně 10-15 tisíc korun výše – to už se bavíme o nejen účelných, ale i ryze designových modelech. Např. na litinová kamna Jotul si pak připravte částku kolem 50 tisíc korun – to však má dobrý důvod, neboť litina, ze které jsou kamna vyrobena, je takřka nesmrtelná.
Ceny se mohou vyšplhat až „do nebe“, avšak ve zkratce platí, že cena kamen je přímo úměrná použitým materiálům (ať už designovým nebo funkčním) a technologiím spalování a akumulace.
Pozor na kvalitu zpracování!
Každého správného Čecha napadne, zda by to nešlo levněji. Ano i ne. Při pohledu do různých akčních letáků hobbymarketů se můžete dočíst, že krbová kamna se dají pořídit klidně pod deset tisíc korun. A pokud člověk prahne po kamnech na dvě sezóny a nemá problém s kouřovou atmosférou obývacího pokoje, pravděpodobně s takovou variantou budete spokojení.Lze však bez nadsázky říct, že taková krbová kamna jsou jakousi Pandořinou skříňkou – nikdy nevíte, co z nich vypadne. Pokud toužíte po produktu, který po krátké době nebudete muset nahrazovat, doporučujeme se tak poohlížet po kvalitních a léty prověřených značkách. Je totiž levnější si koupit na dvacet let kamna za 25 tisíc korun, než pět kamen po deseti tisících.
Návratnost investice
Uveďme si tedy příklad – vytápíme prostor 120 m3, obývací pokoj spojený s jídelnou a ložnici naproti. Jde o nepříliš dobře zaizolovaný prostor, počítejme tedy potřebu výkonu 50 W na m3. 50 × 100 = 6000 W. Optimální jsou tedy pro vás krbová kamna se jmenovitým výkonem cca 6 kW. Za příklad nám poslouží např. oblíbená kamna Romotop Riano N 01. (viz https://www.give.cz/p/romotop-riano-n-01)Tento prostor si pak typicky můžete vytopit buď za pomoci plynového kotle nebo výše zmíněnými krbovými kamny. Spotřeba zemního plynu pak bude činit cca 1200 m3 ročně, při průměrné ceně 17 Kč za metr krychlový (aktuální k listopadu 2021) pak roční částka za vytápění plynem činí 20 400 Kč. Při vytápění dřevem si pak vystačíme s cca 9,2 m3 palivového dřeva ročně. Při průměrné ceně 1250 Kč za metr krychlový (aktuální k listopadu 2021) se dopočítáme roční částky 11 500 Kč.
Když si tato dvě čísla porovnáme, vyjde nám, že v tomto případě se dá ušetřit 8 900 korun. Při ceně výše uvedených kamen 27 900 Kč lze snadno zjistit, že za něco málo přes tři roky je investice zpět. A nepříliš jinak je tomu v podstatě u jakýchkoliv kamen z této cenové hladiny. Slovy klasika – a to se vyplatí.