Jak porovnávat výhodnost stavebního spoření, aneb čistá úroková sazba

19. 12. 2022 | Jak porovnáme nabídky různých spořicích produktů? Několik tipů pro správný výběr stavebního spoření nebo jiného spořicího produktu.
Kolik si naspořím za šest let?
Nejjednodušší je použít selský rozum který říká, že nejlepší nabídku má ta stavební spořitelna, která mi po stanovené době vyplatí nejvíce. Jediný problém je spočítat to. Každá spořitelna má nějaké speciální bonusy, prémie, příplatky a vylepšení, takže není úplně snadné spočítat výsledek. Vycházet z reklam stavebních spořitelen není úplně dobrý nápad, protože tam můžeme najít výsledky u kterých jsou zanedbány poplatky nebo daně, případně obojí. Komplikace také přináší způsob výpočtu státní podpory. Ta totiž závisí i na tom, v jakém kalendářním měsíci smlouvu uzavřeme a skončíme. A stavební spořitelny mají tendenci publikovat výpočty za takových podmínek, kdy právě ta jejich nabídka vypadá nejlépe.Stavebky.cz již několik let přinášejí srovnání stavebního spoření. Zde jsou všechny tarify stavebního spoření propočítány za stejných podmínek co nejpřesněji tak, aby výsledek co nejlépe odpovídal skutečnosti. Změny podmínek jednotlivých spořitelen se ve srovnávači objeví zpravidla v den, kdy jsou stavební spořitelnou vyhlášeny. Je to tedy ten nejlepší způsob, jak si vybrat tu nejvýhodnější nabídku stavebního spoření.
Srovnání s jinými spořicími produkty
Jak ale porovnat stavební spoření s jinými spořicími produkty? Nejčastěji se jako konkurent nabízí spořicí účet. Mezi stavebním spořením a spořicím účtem je samozřejmě řada zásadních rozdílů. Důležité jsou především tyto dva:- Peníze lze ze spořicího účtu kdykoli vybrat, zatímco stavební spoření je nutno nejprve ukončit. Při ukončení stavebního spoření dříve než po šesti letech přijdeme o státní podporu a můžeme také zaplatit poplatek za předčasné ukončení.
- Stavební spořitelna nesmí úrokovou sazbu měnit po dobu nejméně šesti let, u spořicího účtu se úroková sazba může změnit kdykoli.
Pro podobné výpočty existuje celá řada kalkulátorů, kalkulačku spořicího účtu najdeme i na stavebkách.cz. Je to ale zdlouhavé a existuje i rychlejší způsob. Stavební spoření a spořicí účet můžeme porovnat také pomocí čisté úrokové sazby, kterou najdeme ve srovnávači stavebního spoření.
Čistá úroková sazba
Co znamená čistá úroková sazba, je nejlépe vidět na konkrétním příkladu. Když budeme na spořicím účtu s úrokovou sazbou 5 % ukládat 1000 Kč po dobu 72 let, naspoříme si 81 849 Kč. Čistá úroková sazba v tomto případě vychází 4,25 %. Proč? Naspořená částka je vyšší o úroky, ale tento výnos je snížen o daně. V případě spořicího účtu jsou daně 15 % z úroků, takže výsledek můžeme spočítat poměrně rychle (5 – 5 × 15 % = 5 – 0,75 = 4,25). Čistá úroková sazba tedy ukazuje skutečné (čisté) zhodnocení vkladů po zohlednění daní.U stavebního spoření je to složitější. Tam je výsledek ovlivněn celou řadou příspěvků. Jsou to:
- úroky
- daně
- poplatky
- státní podpora
- různé bonusy a prémie

ČSOBS má nový tarif OptimumPlus Spořicí
V letošním roce již dvě stavební spořitelny zvýšily zhodnocení vkladů. Dnes přichází ČSOB Stavební spořitelna se změnou v opačném směru. Nový tarif OptimumPlus Spořicí mění výši úrokového bonusu.
Vyberte si ten nejvhodnější tarif ve
srovnávači stavebního spoření.
Ve srovnávači najdete všechny aktuální nabídky stavebních spořitelen, vypočtené jednotnou metodikou, se zahrnutím všech poplatků.
Autor: Petr Kielar