Jak si vedou stavební spořitelny v polovině roku?

Situace na trhu se zjevně stabilizuje na hodnotách, které stavebním spořitelnám nedělají velkou radost. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření mírně stoupá, což je nepochybně dobře. Pokles úvěrových obchodů se však od ledna pohybuje kolem jedné třetiny a není zde patrný žádný pozitivní trend.
Nových smluv lehce přibývá
Meziroční přírůstek počtu nové uzavřených smluv 3,0 % je sice malý, ale zřetelný. Nejlépe se vede Stavební spořitelně České spořitelny (Buřince), která vykazuje téměř třicetiprocentní růst. Tento výsledek je možno pouze částečně připsat nízké základně loňského roku. Buřinka v letošním roce přichází se slevami na poplatku za uzavření smlouvy, díky kterým je stavební spoření Buřinky nejvýhodnější variantou pro hlavní segment trhu – dospělé zájemce, kteří chtějí spořit 1700 Kč po dobu šesti let.Druhým nejlepším výsledkem se může pochlubit Wüstenrot stavební spořitelna (meziroční růst o 27,3 %), která nabízí (společně s Raiffeisen stavební spořitelnou) nejvyšší úrokovou sazbu na trhu – 1,2 %. RSTS však prakticky zůstává na číslech loňského roku (růst o 0,2 %).
Úvěrů je o třetinu méně
Neradostné výsledky úvěrových obchodů jsou zřejmě ovlivněny restriktivními opatřeními ČNB, které omezily dostupnost úvěrů a také utlumily donedávna pozitivní náladu potenciálních dlužníků. Doporučení ČNB se sice týká pouze úvěrů zajištěných zástavním právem k nemovitosti ale zdá se, že útlum postihl (byť méně dramaticky) i úvěry nezajištěné.Pokles úvěrových obchodů vykazují všechny stavební spořitelny, nejméně je postižena stavební spořitelna Wüstenrot, která se do loňského roku soustředila na úvěry nezajištěné.
Autor: Petr Kielar