Krize nekrize, stavební spoření stále roste

20. 7. 2020 | Červnové výsledky stavebních spořitelen příjemně překvapily. Zájem o úvěry i o stavební spoření stále roste.
Spoření roste o 10 %
Na růstu nových smluv o stavebním spoření se stále významně podílí Moneta stavební spořitelna, která v polovině května (ještě jako Wüstenrot) snížila úrokovou sazbu spoření z 1,2 na 1,0 %. Sazba 1,2 % patřila k těm nejvyšším a její blížící se konec způsobil v květnu meziroční růst nových obchodů o 264 %. To bylo navíc podpořeno ukončením slevy na poplatku za uzavření smlouvy, která platila jen do konce května. Červen by sice teoreticky neměl být ukončením obou výhod postižen (alespoň ne v kladném smyslu), nicméně jsou věci věci, které by se sice neměly stávat, ale přesto se mohou přihodit. V samotném červnu vykázala Moneta meziroční růst o 128 % a jiný důvod než prodej smluv na poslední chvíli za výhodnějších podmínek není pravděpodobný.Dobře si vede také Raiffeisen stavební spořitelna, která má momentálně nejvýhodnější úrokové sazby na trhu a v červnu se dařilo i Lišce (ČMSS).
Úvěry stále rostou o třetinu
V květnu to vypadalo, že růst úvěrových obchodů začíná uvadat, ale v červnu 2020 bylo poskytnuto o 27 % více úvěrů než ve stejném měsíci předchozího roku. Opět se ukazuje, jak ošidné je předvídat trend z výsledků jediného měsíce. Určité ochlazení je sice patrné, ale je podstatně menší, než to vypadalo před měsícem.Směrem vzhůru nejvíce poskočila opět Modrá pyramida, která si v červnu polepšila o 123 %(!) a celé první pololetí má o 84 % lepší než před rokem. Velmi dobře si vede i Buřinka, která v první polovině roku roste o 46 %. V plusu se drží i Liška a RSTS, jediná Moneta vykazuje pokles.
Autor: Petr Kielar