Ministerstvo financí chce nařídit odklad splátek zákonem

Ministryně Schillerová v nedělním pořadu Partie v TV Prima uvedla, že ve středu navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Zároveň by podle ní měl být po dobu přerušení splácení snížený i úrok u těchto úvěrů o "nějakou symbolickou výši". Guvernér ČNB Jiří Rusnok dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že opatření je v současnosti ekonomicky nutné. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by moratorium na splácení úvěrů mělo trvat rok.
Podle předsedy představenstva České spořitelny Tomáše Salomona banka již zpracovala více než 20.000 žádostí o odklad splátek úvěrů individuálních i firemních klientů, kteří byli postiženi pandemií. Umožňuje odklad splátek až o šest měsíců. "Fakt, že jen za první týden od spuštění nás požádalo tolik klientů o pomoc s odložením splátek, potvrzuje, že pomáháme na správném místě. Chci všechny naše klienty ujistit, že budeme pokračovat ve standardním úvěrování a financování," uvedl Salomon.
Od 20. března podle něj Česká spořitelna přijala 20.300 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů. O odložení splátek dosud požádalo 18.600 individuálních a 1700 firemních klientů. Téměř tři pětiny tvořily žádosti o odklad spotřebitelských úvěrů, zhruba třetina o odklad hypotečních úvěrů a zbývající desetinu tvořily žádosti o odklad firemních úvěrů.
Komerční banka nabízí klientům odložení splátek o pět měsíců nebo odpuštění poplatků. "Za první týden využilo možnost požádat o odklad 11.000 klientů. Přibližně dvě třetiny žádostí jsme již začali zpracovávat. Další zhruba 4000 žádostí řeší naše dceřiné společnosti KB nebo jsou z oblasti podnikatelských úvěrů," uvedl generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka. Banka podle něj své klienty v této obtížné době nezatěžuje nadbytečnou administrativou. Žadatelé třeba nemusejí prokazovat snížení příjmu.
Skupna ČSOB včetně Hypoteční banky, ČMSS i Poštovní spořitelny podle člena představenstva skupiny Jana Sadila klientům nabízí odklad splátek na tři měsíce. U úvěrů na bydlení navíc umožňuje odklad splátek jistiny úvěrů o šest až 12 měsíců.
"V tuto chvíli jde o zcela novou informaci, vyčkáme na finální návrh ministerstva financí. Již nyní mají naši klienti možnost využít odklad splátek hypotečních i spotřebitelských úvěrů o tři měsíce bez zvyšování úroků úvěru. Všechny žádosti vyhodnocujeme individuálně a místo plošného řešení vždy hledáme nejvhodnější variantu pro konkrétního klienta," uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. To podle ní v praxi znamená, že pokud se během jednání ukáže, že je potřeba delší doba odkladu, i tuto variantu řeší přímo s klientem, s respektem k jeho aktuální situaci.
UniCredit Bank poskytuje možnost odkladu tří měsíčních splátek hypotečních úvěrů, půjček a úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky. "V současné době jsme obdrželi přibližně 1300 žádostí klientů o odklad splátek o tři měsíce. Téměř polovinu žádostí tvoří hypoteční úvěry, 45 procent odklad splátek spotřebitelských úvěrů a pět procent úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky," sdělil předseda představenstva UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Jakub Dusílek.
Více než stovce významných korporátních klientů, kteří podnikají v odvětvích nejvíce zasažených epidemií, banka podle Dusílka po individuálním posouzení poskytne odklad splátek jistiny až na pět měsíců.
Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem peněz. Výhodou návrhu je, že nemění ekonomickou hodnotu úvěru a bankám prozatím nesníží zisk. Opatření ovšem musí být provedeno tak, aby neohrozilo stabilitu bankovního sektoru, navíc je výrazným zásahem do soukromoprávních vztahů. To je ale v současné situaci přijatelné. Vyplývá to z vyjádření odborníků oslovených ČTK. Zároveň jsou ale skeptičtí k tomu, že by další z návrhů MF, tedy zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, rozhýbalo realitní trh.
"Dočasné moratorium na splácení úvěrů je podle mě jedno z nejlepších opatření, které může vláda pro domácnosti i podniky v tuto chvíli zavést. Pokud by na to finanční instituce nepřistoupily, tak by výrazně zvýšily pravděpodobnost toho, že jim začnou rychle narůstat klasifikované úvěry a zhoršovat úvěrové portfolio s následným negativním dopadem do hospodaření. Takže z tohoto pohledu finanční instituce vlastně nemají ani moc na výběr," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
"Obecně lze říci, že moratorium na splácení anuitně splácených úvěrů je velmi dobrý nápad. Dlužníkům umožní se nadechnout, bankám účetně prozatím nesníží zisky. Jiný problém je, že u mnoha nebonitních dlužníků se problém jen odsune v čase," uvedl Radim Dohnal z Capitalinked.
Expert na bankovnictví a partner v poradenské společnosti PwC ČR Petr Kříž upozornil, že po právní stránce jde u moratoria na splácení úvěrů o bezprecedentní zásah do soukromoprávních vztahů. "Výhodou moratoria je, že samo o sobě nemění ekonomickou hodnotu úvěru, a proto je takové opatření za dnešní situace přijatelné," uvedl. Dodal, že může zároveň finančním institucím zjednodušit současnou situaci.
"Odložení splátek hypoték a úvěrů může o něco posunout problém s likviditou ve firmách a finanční problémy domácností. Nicméně takové opatření musí být pečlivě probráno s bankami, aby je to nedestabilizovalo. Fungování finančního systému je zcela nezbytné," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáš Kovandy jde opatření správným směrem, ale odklad splátek se podle něj musí týkat jak jistiny, tak úroků z úvěru. "Jen tak má opatření skutečně smysl, neboť dlužníci budou mít jistotu, že se celková splácená částka kvůli době odkladu nenavýší ani o haléř," uvedl.
Analytik společnosti Natland Petr Bartoň se naopak domnívá, že návrh může situaci zhoršit pro nejpotřebnější a nejzranitelnější. "Banky mají alespoň přístup k levnému financování z centrální banky, a mají často poměrně solidní polštář. Úvěry však poskytuje i spousta nebankovních institucí, pro mnoho z nich toto nařízení může být likvidační. Tím by se následně naopak zhoršil přístup těch nejzranitelnějších k prostředkům," uvedl. Dodal, že již několik let existující regulace nebankovního trhu vytěsnila z trhu „šmejdy“ profitující z neštěstí druhých. "A od té doby jsou naopak důležitým systémovým prvkem pro udržení likvidity těch, kteří na bankovní půjčky nedosáhnou," uvedl.
Zrušení daně z nabytí nemovitostí je sice podle odborníků krok správným směrem, protože tato daň byla dlouhodobě sporná. Zároveň ale pochybují, že by to mohlo rozhýbat trh s nemovitostmi. "K tomu, že by tato opatření rozhýbala po odeznění současných opatření trh nemovitostí, jsem hodně skeptický, protože ekonomická situace v nadcházejících čtvrtletích bude nahrávat jednoznačně úsporným opatřením, a ne investicím," uvedl Novák.
I podle Dohnala je zrušení daně spíše správný návrh. "Nikdo z těch, kdo nyní mají nezvratitelně rozběhlý proces koupi nemovitosti, nezmění svůj postoj díky této změně. A nikdo, kdo nyní s nákupem váhal, se do nákupu nevrhne jen kvůli odpuštění daně," uvedl.
Za tristní považuje celkově dosavadní kroky vlády František Bostl ze společnosti Starteepo. "Naše firmy potřebují pomoci s cash flow skrze přímou podporu komerčních bank se státní garancí a odpuštění maxima možných daní a poplatků ze strany státu. Pouhý odklad nestačí. Potřebujeme zdravé firmy, a ne vystresované podniky zavalené dluhy, za které nemohou," uvedl.