Nových klientů stavebních spořitelen přibývá, končících smluv je však více

16. 2. 2017 | Ministerstvo financí zveřejnilo ukazatele stavebního spoření za rok 2016. Počet nových smluv roste, celkový počet klientů ve stavu však klesá.
Základní ukazatele stavebního spoření
Zájem o stavební spoření roste
Už jsem nedávno jednou psal o růstu zájmu o stavební spoření, který se projevuje vyšším počtem i objemem nově uzavřených smluv a tento trend potvrzují i data MF. Zdrojem dat pro dřívější článek byly údaje České tiskové kanceláře, které pravidelně přidávám do stránky se statistikami. Jak MF, tak i ČTK zveřejňují údaje o nových smlouvách, nicméně číselné hodnoty jsou odlišné. Ministerstvo financí totiž eviduje pouze vznik nové smlouvy o stavebním spoření, zatímco údaje ČTK zahrnují navíc také zvýšení cílových částek. Jde tedy fakticky o různé údaje. Obě čísla jsou však zajímavá a vzájemně se doplňují.
Údaje o počtu nových smluv o stavebním spoření v jednotlivých letech. Data ČTK zahrnují navíc i zvýšení cílových částek
Z těchto důvodů podíl objemu zvýšení cílových částek na celkovém obchodu postupně klesá. Dnes činí 10 %, zatímco v roce 2010 to bylo 39 %.
Počet platných smluv ve fázi spoření přesto klesá
Přes rostoucí počet nových smluv o stavebním spoření jejich celkový stav stále klesá. Na konci roku 2016 bylo evidováno celkem 3,3 milionu platných smluv o stavebním spoření, což je o 5,5 % méně než v roce 2015 a vše nasvědčuje tomu, že tento pokles bude i nadále pokračovat. Ve srovnání s minulostí je totiž počet nových smluv o stavebním spoření stále nízký a navíc je velmi pravděpodobné, že se zkracuje průměrná délka spoření.
Počet platných smluv ve fázi spoření je 3,3 mil., což znamená meziroční pokles o 5,5 %. Počet evidovaných úvěrů ze stavebního spoření klesl o 10,8 % na 340 tisíc, překlenovacích úvěrů je 310 tisíc (pokles o 1,3 %).
Klesá i počet platných úvěrových smluv
Počet evidovaných úvěrů klesá též, přičemž rychleji ubývá úvěrů ze stavebního spoření. Na konci roku roku 2016 měly stavební spořitelny ve stavu celkem 310 tis. překlenovacích úvěrů, což je meziroční pokles o 1,3 %, zatímco úvěrů ze stavebního spoření bylo 340 tis. (pokles o 10,8 %). Rychlejší pokles úvěrů ze stavebního spoření jde podle všeho na vrub refinancování. Tam, kde to zákon dovoloval, stavební spořitelny bránily předčasnému splacení překlenovacích úvěrů, zatímco úvěry ze stavebního spoření bylo možno splatit kdykoli bez problémů. Bude zajímavé sledovat, jak se v tomto ohledu projeví novela zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla takové předčasné splácení usnadnit.Roste podíl úvěrů na vkladech
Pozorně sledovaným ukazatelem efektivnosti vynakládané státní podpory je poměr úvěrů stavebních spořitelen na vkladech klientů. Na konci roku 2016 dosáhl 66 % (v roce 2015 to bylo 63 %). Bohužel důležitější ukazatel zahrnující jen podíl úvěrů ze stavebního spoření na vkladech je pouze 11 %. Tuto skutečnost vysvětluje (a zároveň omlouvá) dnešní stav úrokových sazeb. V situaci, kdy jsou úrokové sazby na trhu extrémně nízké, nemohou úvěry ze stavebního spoření konkurovat levným hypotékám. Čas stavebních spořitelen přijde po zvýšení úrokových sazeb. Pak začnou klienti, kteří dnes uzavřeli smlouvu o stavebním spoření, uplatňovat své nároky na úvěry ze stavebního spoření s fixní úrokovou sazbou.
Rozdíl mezi vklady a poskytnutými úvěry klesá, nicméně podíl úvěrů ze stavebního spoření je stále velmi nízký.
Státní podpora stavebního spoření
Ministerstvo financí zveřejnilo také objem státní podpory vyplacené v roce 2016. I zde došlo k poklesu, a to o 6,2 %, protože stát vynaložil na státní podporu v roce 2016 celkem 4,28 mld. Kč.
V roce 2016 stát vyplatil na státní podporu stavebního spoření 4,28 mld. Kč, což je o 6,2 % méně než v roce předchozím.
Autor: Petr Kielar