Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 4,8 bilionu Kč

„Stále se tedy do jisté míry projevuje skutečnost, že investiční fondy v současném prostředí velmi nízkých úrokových sazeb umožňují účastníkům dosahovat na finančním trhu vyšších výnosů,“ uvedlo ministerstvo.
Celkové úspory domácností podle zprávy v posledních letech stále postupně narůstají. Loni stouply o 7,4 procenta na tři biliony korun. „Odliv nastal opět u termínovaných vkladů a stavebního spoření Viz též článek o hospodářských výsledcích stavebních spořitelen v roce 2015. . Naopak růst zaznamenaly netermínované vklady a znatelně se rovněž zvýšily úspory domácností v investičních a penzijních fondech,“ uvádí zpráva.
Poměr vkladů a úvěrů tuzemských bank loni podle zprávy mírně klesl na 138 procent, předloni to bylo 143 procenta. Údaj podle ministerstva financí dokazuje, že vklady získané bankami od klientů jsou v ČR podstatně vyšší než poskytnuté úvěry. „Z tohoto hlediska patří bankovní sektor v ČR mezi nejvíce odolné v EU. Mezi země s nejvyšší hodnotou ukazatele patří kromě ČR také Belgie, Malta a Lucembursko. Naopak dlouhodobě nejméně příznivé hodnoty tohoto ukazatele vykazuje například Dánsko a Švédsko,“ uvedlo MF.
Kvalita úvěrových portfolií bankovního sektoru se proti minulému roku podstatněji nezměnila, když se podíl úvěrů v selhání pohyboval kolem šesti procent.
Zpráva obsahuje vedle analýzy dalších oblastí finančního trhu a vládního sektoru také výčet hlavních legislativních aktivit ministerstva financí.
Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2015
Autor: Petr Kielar