Jak rozhodují opatrovnické soudy?

Jak získat souhlas opatrovnického soudu?
Přehled rozhodnutí opatrovnických soudů
Statistiky rozhodování opatrovnických soudů bohužel neexistují. Proto jsme návštěvníky našich stránek požádali, aby nám napsali své osobní zkušenosti. Vyplněním jednoduché ankety tak mohou pomoci zmapovat tuto oblast. Dnes přinášíme první výsledky, možnost přispívat do ankety však stále trvá.Drtivá většina rozhodnutí je kladná, soudy zpravidla s ukončením smlouvy dítěte souhlasí. Bohužel nelze detailně pátrat po příčinách a důvodech, které vedou k jednotlivým rozhodnutím, podstata jednotlivých případů může být velmi komplikovaná. Výsledky však naznačují hlavní směry, podle kterých jednotlivé soudy postupují.
Jak důvod pro ukončení smlouvy o stavebním spoření je nejčastěji uváděna potřeba peněz na vybavení dětského pokoje. To je nutno odlišovat od rekonstrukce dětského pokoje, protože vybavení může být ve vlastnictví dítěte, zatímco rekonstrukcí se zvyšuje hodnota nemovitosti, která patří obvykle rodičům, nikoli dítěti. Nicméně i rekonstrukce dětského pokoje se často vyskytuje mezi důvody, které soud shledal jako oprávněné. Zdá se také, že šance na kladné rozhodnutí soudu se zvyšuje, pokud jsou peníze z ukončené smlouvy o stavebním spoření převedeny nikoli na účet rodičů, ale na bankovní účet dítěte (i když je za ně poté nakoupeno vybavení dětského pokoje).
Anketa stále trvá. Pokud máte s rozhodováním opatrovnického soudu osobní zkušenost, přispějte do ní i vy. Pomůžete tak ostatním.
Novela zákona je nejistá
V březnu letošního roku předložila skupina poslanců návrh novely zákona o stavebním spoření, která by současnou situaci mohla vyřešit. Podle předloženého návrhu by totiž rodiče mohli ukončovat smlouvy o stavebním spoření svých dětí sami, bez souhlasu soudu.Novela stále čeká na první čtení v poslanecké sněmově. Vláda se však k návrhu vyjádřila negativně, takže naděje na schválení jsou velmi malé.
Co bude dál?
Pokud nedojde ke změně zákona, bude i nadále trvat dnešní stav. Pro ukončení smlouvy o stavebním spoření dítěte budou muset rodiče žádat o souhlas opatrovnický soud, nebo vyčkat až dítě dosáhne plnoletosti a bude moci smlouvu ukončit samo.Za této situace si rodiče dobře rozmyslí, zda uzavřít dítěti smlouvu o stavebním spoření. Pro děti starší dvanácti let to není problém – po uplynutí šestileté vázací lhůty budou plnoleté a budou moci s naspořenou částkou disponovat sami. U mladších dětí je však nemožnost změny či ukončení smlouvy odrazující.
Autor: Petr Kielar