Stavební spořitelny hlásí velmi dobré výsledky

Výsledky za první dva měsíce jsou hodně optimistické. V samotném únoru byl uzavřen přibližně stejný počet smluv jako před rokem, ale díky dobrému lednovému výsledku je meziroční růst za oba měsíce necelých 7 %. To je dobrý výsledek a odpovídá očekávání.
Jak se dívat na růst úvěrů? V lednu poskočil objem nově poskytnutých úvěrů meziročně o 21 %, v únoru dokonce o 47 %. Souhrnně za oba měsíce celkem to dělá úctyhodných 34 %. Je pravda, že jde o růst oproti nízké základně. Začátek loňského roku byl ve znamení deprese po zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů. Není tedy obtížné tato čísla překonat. Na druhou stranu: podívejme se na výsledky úvěrových obchodů v za první dva měsíce předchozích letech. Letošní rok vychází sice o něco hůře, než velmi dobrý rok 2018, ale lépe než rok 2017.
Co z toho plyne? Loňský začátek roku byl skutečně velmi slabý a počáteční 34% růst se v průběhu roku ještě naředí. Ale výsledek bude podle všeho velmi dobrý. Možným rizikem je pouze struktura tohoto výsledku. O tom však blíže v části věnované úvěrům.
Stavební spoření
Stavební spořitelny vstoupily do nového roku energicky. Netradičně spustily slevové kampaně hned od počátku roku. Další se přidaly v únoru a všechny stavební spořitelny nabízely alespoň pro část klientů uzavření smlouvy se slevou. S ohledem na rozsah těchto kampaní není meziroční růst o 7 % příliš ohromující.Nejlépe si vedl Wüstenrot, jehož loňské výsledky nebyly příliš dobré a nyní je vylepšil o 38 %. Wüstenrot jako jediný nepřišel na začátku roku s akční nabídkou na podporu stavebního spoření, ale zato má dobré úrokové sazby (1,2 %) a řadu stabilních slev pro mladé (do 23 let) i zralé (od 55 let). A ti, kteří se nevejdou ani do jedné z těchto dvou skupin, si uzavření smlouvy mohou zlevnit sjednáním přes internet. Druhé místo patří Buřince, která má sice horší sazbu (1 %), ale zato vyhlásila časově omezenou slevu pro všechny nové klienty. Až třetí v pořadí je Raiffeisen stavební spořitelna. I ta se sice meziročně zlepšila o 28 %, ale vzhledem k vynaloženému úsilí mohl být výsledek lepší. RSTS má totiž momentálně nejvýhodnější nabídku pro spořící klienty (sazba 1,3 % pro mladé klienty je nejlepší na trhu), která je navíc od ledna podpořená akční slevou.
Poslední dvě stavební spořitelny (Modrá pyramida a Liška) mají tarify méně výhodné a z tohoto pohledu je jejich umístění na konci logické. Modrá pyramida zahájila akční slevovou nabídku v polovině ledna, ale nízké úrokové sazby, navíc komplikované řadou podmínek zřejmě dělají své. Zklamáním musí být výsledky ČMSS, jejíž tržní podíl za první dva měsíce klesl na 26 %. Uzavřela 26 006 nových smluv o stavebním spoření, přičemž Buřinka vykázala číslo 23 653. Rozdíl je tedy pouhých 2 353 smluv.
Úvěry
V úvěrech na první pohled zaujmou výsledky Modré pyramidy, která meziročně navýšila svůj úvěrový obchod o 96 %. To je hodně vysoké číslo a z průměrných objemů úvěrů je vidět, že se na tomto výsledku podílely velkou měrou velké (zřejmě zajištěné) úvěry. Průměrná výše úvěru MPSS vystoupala na 1,6 mil. Kč, což je vysoko nad průměrem (1,1 mil. Kč).Na tento jinak skvělý výsledek jsem narážel v úvodní zmínce o možném riziku růstu úvěrového obchodu. Trh nepochybně roste, ale bez příspěvku MPSS by to bylo „jen“ o 21 % (s MPSS je to 34 %). Skutečnost, že velký díl růstu jde na konto jednoho subjektu, je nutno mít na zřeteli. Tato situace však není úplně nová, v roce 2017 jsme zažili podobný boom Modré pyramidy, která nakonec skončila s meziročním růstem 55 %. A i tenkrát zazářila MPSS vysoce nadprůměrnou výší úvěru.
Nutno však říci, že prodej úvěrů roste u všech stavebních spořitelen a situace se po loňském propadu začíná stabilizovat. I v případě, že by MPSS došel dech (nebo limity pro překlenovací úvěry) a musela zvolnit, mají stavební spořitelny všechny předpoklady pro solidní růst.
Autor: Petr Kielar