Říjnové výsledky stavebních spořitelen pokračují v nastoupených trendech

Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření je potěšující. Na druhé straně však vidíme odliv vkladů z účtů stavebního spoření. Rostoucí počet nových smluv ukazuje, že klienti ukončují staré smlouvy s nízkými úrokovými sazbami a namísto nich sjednávají smlouvy nové, s vyššími úrokovými sazbami.
Zájem o úvěry klesá, a to nejen ve srovnání s mimořádně úspěšným loňským rokem. V říjnu poskytly stavební spořitelny nejnižší objem úvěrů od února 2014.
Zájem o stavební spoření roste
Stavební spořitelny bojují proti odlivu klientů navyšováním úrokových sazeb a bonusů. Částečně se jim to daří, odcházející klienti jsou nahrazováni novými. To alespoň ukazují pololetní údaje Ministerstva financí. Brzy budou k dispozici údaje za třetí čtvrtletí, které napoví více.Největší meziroční růst vykazuje RSTS. V absolutních číslech sice není na prvním místě, ale ve srovnání s loňským rokem uzavřela o 40 % více smluv.
Jediná stavební spořitelna, která na rostoucím trhu ztrácí, je ČSOBS. Její tržní podíl se snížil z loňských 35 % na letošních 27 %, nicméně stále zůstává nejvyšší.
Úvěry netáhnou
Vysoké úrokové sazby, vysoké ceny nemovitostí a hrozba recese jsou hlavní příčiny klesajícího zájmu o úvěry na bydlení. Propad objemu poskytnutých úvěrů je hodně hluboký, a to i v absolutním měřítku.Nejméně je postižena MONETA a Buřinka. Buřince pravděpodobně hodně pomáhá její zaměření na nezajištěné úvěry, které jsou současnou situací postiženy méně než hypotéky.
Autor: Petr Kielar