Stavební spoření roste i v dubnu

19. 5. 2018 | Dubnové výsledky stavebních spořitelen jsou velmi pozitivní. Roste zájem o úvěry i o nové smlouvy o stavebním spoření.
Raiffeisenka boduje ve stavebním spoření
Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) měla pěkné výsledky v prodeji nových smluv o stavebním spoření již od ledna. Ale dubnové výsledky jsou skutečně překvapující. Za první čtyři měsíce letošního roku vzrostl objem nových smluv (měřeno objemem cílových částek) o 67 %, přičemž jen v samotnému dubnu byl tento růst 215 %! RSTS od dubna zavedla významné zvýšení vkladových sazeb pro mladé klienty. Úroková sazba tarifu JUNIOR 181 je 1,5 %, což je nejvýhodnější sazba na trhu, navíc podmíněná pouze věkem klienta (do 25 let včetně). Svůj díl na dubnovém růstu vyjádřeném v procentech ovlivnila i nízká základna loňského roku. Ale ani po zohlednění těchto skutečností není tak vysoký růst zcela samozřejmý a jsem zvědav na čísla v dalších měsících.Dobře si vedou i ostatní stavební spořitelny, s výjimkou Wüstenrotu, který stále uzavírá méně smluv než před rokem.
V růstu pokračují i úvěry
Také při komentování úvěrového obchodu se nelze nezmínit o RSTS. Meziroční růst o 75 % je jistě hodný pozornosti. A na rozdíl od výsledků v oblasti spoření, zde jde o pokračování trendu minulých měsíců. Lednový i únorový růst úvěrů RSTS překročil 100 %.Stabilně dobré výsledky letos podává také Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS, Buřinka), která je na druhém místě s 52 %. Při zemi se naopak letos drží Modrá pyramida. Po raketovém růstu v minulých letech pravděpodobně vyčerpala zákonem povolený limit Podle § 9 odst. 3 zákona o stavebním spoření, nesmí objem úvěrů (bez úvěrů ze stavebního spoření) překročit 20 % objemu cílových částek nepřidělených smluv. a pro další expanzi potřebuje doplnit nové smlouvy o stavebním spoření. Mírně záporné výsledky dává Wüstenrot a ČMSS.
Autor: Petr Kielar