Stavební spořitelny hlásí další rekordní měsíc

Růst nové poskytnutých úvěrech již není vysoký, ale extrémní. A to v ekonomicky nejisté situaci, kdy by byl očekávatelný spíše útlum. Několik příkladů:
- Objem úvěrů poskytnutý v květnu 2021 byl (zatím) nejvyšší v historii stavebních spořitelen.
- Tři historicky nejsilnější měsíce s nejvyšším objemem poskytnutých úvěrů jsou letošní květen, březen a duben (v tomto pořadí).
- Za prvních pět měsíců letošního roku poskytly stavební spořitelny stejný objem úvěrů jako za celý rok 2013 (a více než v letech 2012 a 2014).
Na straně pasiv se nic překvapivého neděje. Počet nových smluv o stavebním spoření stagnuje. Po dvou mírně nadějných měsících byl květnový výsledek opět horší, než před rokem, takže kumulovaně za prvních pět měsíců je počet nových smluv přibližně stejný jako před rokem.
Nové smlouvy o stavebním spoření na nule
Za meziroční růst (byť nepatrný) vděčíme Modré pyramidě, která za prvních pět měsíců prodala o 38 % více smluv, než před rokem. V plusu se drží ještě ČSOBS, ostatní stavební spořitelny prodávají méně smluv, než vloni.Nutno dodat, že prodejní úspěchy příliš nekorelují s výhodností jednotlivých tarifů pro klienty, kterou průběžně hodnotíme ve srovnávači stavebního spoření. Obchodní výsledky odpovídají spíše potřebě depozit, kterou Modrá pyramida zřejmě pociťuje a která souvisí s její úvěrovou expanzí.
Růst úvěrů navzdory zvyšování úrokových sazeb
Diametrálně jiný je pohled na meziroční změnu úvěrových obchodů. I zde však suverénně vede Modrá pyramida, která meziročně prodala o 116 % více úvěrů než před rokem. Ale růst, dokonce dvouciferný, vykazují všechny stavební spořitelny.Nastupující růst úrokových sazeb by měl růst úvěrových úvěrů zastavit, nicméně dosud se tak neděje. Úrokové sazby úvěrů zatím rostou velmi pomalu, a navíc stavební spořitelny zvyšují sazby pomaleji, než ostatní banky. Je tak docela dobře možné, že budeme svědky mírného přelévání zájmu klientů od hypoték ostatních bank ke stavebním spořitelnám.
Autor: Petr Kielar