Stavební spořitelny hlásí v listopadu setrvalý stav

11. 12. 2019 | I předposlední měsíc v roce jedou stavební spořitelny ve vyjetých kolejích a letos se už obratu zřejmě nedočkáme. Zájem o spoření roste, ale úvěrů je o třetinu méně než před rokem.
Žádné překvapení se nekoná a s velkou pravděpodobností se do konce roku nic nového nestane. Počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření se vyvíjí pozitivně a dvouciferný meziroční růst je prakticky jistý. Naopak pokles zájmu o úvěry je až nepříjemně stabilní a přibližně třetinový úbytek nových úvěrů můžeme čekat i na konci letošního roku.
Zájem o výhodné spoření neutuchá
V oblasti spoření jsou výsledky všech stavebních spořitelen až na Modrou pyramidu lepší než před rokem. Horší výsledky MPSS mohou souviset s konkurenceschopností produktu – nabízený úrok je 1 %, přičemž polovina procentního bodu je vázána na splnění dodatečných podmínek. Stejnou úrokovou sazbu nabízí pouze Buřinka, nicméně bez podmínek. Navíc Buřinka měla v letošním roce několik zajímavých akčních nabídek, díky kterým si i přes nízké základní úročení značně navýšila tržní podíl. Ostatní stavební spořitelny úročí vklady klientů sazbou 1,2 %, RSTS má pro mladé dokonce speciální tarif se sazbou 1,5 %.Úvěrů stále o třetinu méně
Meziroční pokles byl v samotném měsíci listopadu „jen“ 23 % a je to zatím nejlepší letošní číslo. Nejhorší byl říjen, díky vysoké základně loňského roku. Připomeňme jen, že v říjnu loňského roku zpřísnila ČNB parametry pro poskytování hypoték, čímž vznikl nejprve efekt „předzásobení“ následovaný útlumem který trvá dodnes.Poklesem trhu je nejhůře postižena RSTS (meziroční propad o 42 %), nejméně pak Wüstenrot stavební spořitelna, která oproti loňsku uzavřela jen o 3 % úvěrů méně.
Autor: Petr Kielar