U kterých hypoték se vyplatí refinancování? Jde o stovky miliard!

Kdy se vyplatí refinancování?
Refinancování znamená nahrazení jednoho úvěru úvěrem jiným, obvykle výhodnějším. Vezměme si jako příklad klienta, který si na začátku roku 2023 vzal úvěr ve výši tří milionů korun s třicetiletou dobou splatnosti. Úroková sazba byla ve výši 6,0 % a byla sjednaná jako pevná na dobu 5 let. Od té doby úrokové sazby pomalu, ale vytrvale klesají. Co když se na konci letošního roku dostanou na hodnotu kolem 5,0 %?Klient si může u jiné banky sjednat nový (levnější) úvěr, kterým splatí svůj dluh u stávající banky. Kolik na tom ušetří? Když dlužník provede toto refinancování po dvou letech od čerpání úvěru, ušetří tím úroky za tři roky, do konce fixace úrokové sazby Má smysl počítat pouze úsporu do konce fixace, protože poté by mu stávající banka navrhla novo úrokovou sazbu, podle aktuální situace na trhu. . V daném případě by byla úspora 92 469 Kč.
A kolik za to dlužník zaplatí? U stávajících dlužníků je výše náhrady jen symbolická a je v řádu stokorun. Fakticky jediným nákladem budou administrativní poplatky související s převodem zástavního práva. Změna přijde v září a dotkne se pouze nových úvěrů, nebo úvěrů u kterých bude nově sjednávána úroková sazba. Pro tyto nové úvěry bude náhrada vyšší, ale i tak se v řadě případů bude refinancování hypoték vyplácet.
Podívejme se však na stávající situaci, kdy banky mají rozpůjčovány velké objemy hypoték s vysokými úrokovými sazbami. U těchto úvěrů může dojít k refinancování, řada dlužníků si převede svou půjčku do jiné banky. Jak mohutný může být přesun těchto pohledávek?
Jak se měnily úrokové sazby hypoték?
Úrokové sazby hypoték vystoupaly velmi rychle z dvouprocentních úrovní v roce 2021 na šest procent v roce 2022. Maxima 5,97 % dosáhly v prosinci roku 2022. Od té doby úrokové sazby postupně klesají, v prosinci roku 2023 byla průměrná úroková sazba nových hypoték 5,64 %.Jaké hypotéky mají banky ve svých portfoliích?
Které úvěry to budou? Podle údajů České bankovní asociace se bude jednat o úvěry sjednané od srpna 2022, protože v tomto období byla průměrná úroková sazba nad hranicí 5,5 %. Celkový objem těchto úvěrů se blíží ke 190 miliardám korun.

Počet hypoték které byly nově poskytnuty s úrokovou sazbou 5,5 % nebo vyšší je 65 109. Stejně jako u objemů, ani u počtů nejsou zahrnuty refixace, protože ČBA tyto údaje neeviduje.

Jaký je tedy potenciál pro refinancování?
Kromě nových úvěrů, poskytnutých nedávno s úrokovou sazbou od 5,5 % výše budou mít o refinancování zájem také dlužníci, kterým skončilo jedno období pevné úrokové sazby a začalo období nové, s novou a vyšší úrokovou sazbou. Jde o takzvané refixace, které však ČBA neeviduje. Jejich objem můžeme pouze odhadnout z údajů České národní banky.Podle ČNB se v posledních dvou letech podílely refixace na celkovém objemu nových hypoték přibližně jednou polovinou. Znamená to tedy, že k nově uzavřeným smlouvám evidovaným ČBA musíme přidat objem refixací ve stejné výši. Tím se dostáváme na celkový objem 380 miliard korun. To je přibližný (maximální) objem hypoték, u kterých by mohlo dojít k refinancování, pokud by do konce letošního roku klesly úrokové sazby na 5,0 %. Celkový počet refinancovatelných hypoték bude 130 tisíc.


Proč se nová pravidla pro splácení hypoték nelíbí ani klientům ani bankám?
I když se jedná pouze o potenciál který bude realizován pouze zčásti a pouze podmíněně (pokud sazby klesnou dostatečně nízko), je to číslo, které nutí k zamyšlení. Pro banky, které v posledních dvou letech poskytly větší objemy hypoték to může znamenat odliv klientů a s tím spojenou ztrátu výnosů. Čelit tomu budou moci pouze tím, že se budou snažit s odcházejícím klientem vyjednávat a nabídnou samy snížení úrokové sazby. Ztrátě úrokových výnosů se nevyhnou, ale alespoň si ušetří náklady na sjednání nové hypotéky.
Autor: Petr Kielar
Komentáře (0) ke článku
U kterých hypoték se vyplatí refinancování? Jde o stovky miliard!