Zájem o stavební spoření opět roste, úvěrů je o třetinu méně

Díky rostoucím úrokovým sazbám roste všeobecný zájem o spoření a stavební spořitelny se vezou na této vlně zájmu. Po lednovém neutrálním výsledku se v měsíci únoru uzavřelo o 28 % více smluv než před rokem, což v průměru za oba měsíce dalo pěkný dvouciferný růst.
Smutnější pohled je na úvěry. Před měsícem jsem se utěšovat tím, že lednové výsledky nebývají reprezentativní, což se však bohužel nepotvrdilo. Trend poklesu je více než zřetelný v obou měsících letošního roku.
Stavební spoření je na tom dobře
Když se podíváme na výsledky jednotlivých stavebních spořitelen v segmentu nových smluv o stavebním spoření, vidíme v plusu všechny hráče s výjimkou ČMSS. Ta jediná na rostoucím trhu ztrácí (byť jen necelá dvě procenta). Nejlépe si vedla Modrá pyramida, za ní v těsném závěru Raiffeisen stavební spořitelna.I nadále jsme v situaci, kdy centrální banka zvyšuje úrokové sazby, tyto změny se však do nabídek spořicích produktů promítají jen marginálně. Zprávy v médiích tedy podporují zájem o spoření a současně stavebním spořitelnám v tomto oboru nikdo příliš nekonkuruje. Díky státní podpoře nabízejí stavební spořitelny nadprůměrný výnos a to se odráží i v obchodních výsledcích.
Dopadla na úvěry tíha regulace?
Velkým tématem konce loňského roku bylo zpřísněné doporučení ČNB k podmínkám pro poskytování úvěrů zajištěných nemovitostí. I když zpřísnění podmínek mělo restriktivní charakter, obchodní výsledky stavebních spořitelen jím byly v první fázi ovlivněny pozitivně. Všichni kdo uvažovali o úvěru na bydlení uspíšili své rozhodnutí, aby úvěr získali za starších, tedy výhodnějších podmínek. Doporučení vstoupilo v účinnost v říjnu loňského roku a tento měsíc zaznamenaly stavební spořitelny rekordní zájem o úvěry. Poté začal strmý pokles, který se nyní stabilizoval. V loňském říjnu bylo poskytnuto více úvěrů, než za letošní leden a únor dohromady.Doporučení ČNB se týká pouze zajištěných úvěrů a ze statistik lze vyčíst, že za poklesem úvěrového obchodu skutečně stojí malý zájem o vysoké úvěry, které jsou zpravidla zajištěny zástavním právem k nemovitosti. Zatímco průměrná výše poskytnutého úvěru v minulosti rostla, v letošním roce vidíme naopak pokles. To ukazuje na novou regulaci jako na nejpravděpodobnější příčinu současného stavu.
Logicky jsou pak postiženy především stavební spořitelny s vyšším podílem zajištěných úvěrů. Naopak Wüstenrot stavební spořitelna, která poskytuje především úvěry bez zajištění zástavním právem, byla postižena nejméně.
Autor: Petr Kielar