Zájem o stavební spoření v červenci rostl, úvěry stále netáhnou

Pohled na měsíční výsledky je lehce pozitivní. Především zájem o nové smlouvy o stavebním spoření v červenci meziročně poskočil o 27,5 %. Pokles úvěrového obchodu je v posledním měsíci stále značný (-23,9 %) ale je to nejmenší pokles za prvních sedm měsíců letošního roku.
Zájem o stavební spoření táhne Buřinka
Za růstem zájmu o stavební spoření dnes stojí především Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Ta systematicky navyšuje objem nově sjednaných smluv a v samotném červenci uzavřela třikrát(!) více smluv než před rokem (meziroční růst o 207 %). Za prvních sedm měsíců letošního roku vykázala Buřinka kumulativní růst o 47,3 %. Je pravda, že Buřinka od května nabízí slevu na poplatku za uzavření smlouvy a když odhlédneme od speciálních nabídek pro mladé, vychází její spoření jako nejvýhodnější nabídka. Nutno však dodat, že stavební spořitelny si velmi zdatně konkurují a rozdíly mezi jednotlivými produkty se počítají v desetinách či pouze setinách procentního bodu.Dobře se dařilo i Wüstenrotu (+21,3 %), ostatní stavební spořitelny uzavřely o něco méně smluv než vloni. Celkově tedy porostl zájem o nové smlouvy o 5,6 %.
Úvěrům se stále nedaří
Objem úvěrů stále klesá, i když optimista by v červencových číslech mohl vidět pozitivní posun. Největší pokles vykazují i nadále Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) a Buřinka. Meziroční propad úvěrové produkce je u těchto dvou stavebních spořitelen velmi podobný a dvouciferný, ale na rozdíl od předchozího měsíce začíná trojkou (nikoli čtyřkou).Téměř přesně průměrný pokles vykazuje Modrá pyramida stavební spořitelna (-32,3 %) a Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška) poskytla o 28,6 % méně úvěrů než před rokem. Nejlepší výsledek vykazuje opět Wüstenrot stavební spořitelna, u které je pokles pouze jednociferný (-5 %).
Autor: Petr Kielar